Svätá Lucia

V období od Lucie do Vianoc sa nezabúdalo na pranostiky: „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc“.
Ľudia sa už nevedeli dočkať najkrajších sviatkov roka. Od Lucie do Vianoc je to presne 12 dní. A podľa toho, aké tie dni boli, také mali byť aj mesiace v nasledujúci rok. Svetla ubúdalo, noci pribúdalo, krajina sa odela do bieleho. Hovorilo sa tiež, že Svätá Lucia je kráľovnou zimy.

Lucky chodili vo dvojiciach alebo vo väčších skupinách. Obliekali sa celé do bieleho, či už mali na sebe časti kroja, dlhú košeľu, alebo sa omotali plachtou. Šatku na hlave si stiahli čo najviac čela, aby ich nebolo poznať a tvár si zamúčili. V ruke mali husacie krídlo, ktorým vymetali miestnosti nielen od pavučín, ale aj od biedy a psoty, zlých duchov, temných síl, chorôb a trápenia. Tradícia, ktorá prišla zo Švédska a slávila sa 13. decembra. Symbolicky znamenala držanie nešťastia ďaleko od domu.

Tieto zvyky a obyčaje môžeme oživiť aj v dnešnej dobe. Na našej škole dievčatá zahalené do plachty a s pomúčenými tvárami chodili po triedach, vymetali kúty a rozdávali sladkosti deťom. Podarilo sa im príjemne spestriť dnešný deň a tak žiakom našej školy vytvoriť zaujímavý zážitok a pripomenúť tradície.