Beseda s 1. slovenským kozmonautom

Dňa 25. 5. 2018  sa zúčastnili žiaci našej školy besedy s 1. slovenským kozmonautom a letcom, plukovníkom, generálom, Ing. Ivanom Bellom. Ing. Ivan Bella  zavítal na pôdu našej školy a prijal pozvanie  pani učiteľky PaedDr. Kristíny Schrónerovej.

V úvode stretnutia pán Ing. Ivan Bella veľmi zaujímavo a pútavo porozprával o samotnej  27. expedícii na Mir , ktorej sa zúčastnil 20. februára 1999, pričom sa stal v poradí 385. človekom vo vesmíre a Slovensko sa tak vďaka nemu stalo 21. krajinou, ktorá má svojho kozmonauta. V diskusii sa naši žiaci dozvedeli, že pán Ing. Ivan Bella má rád všetky výzvy a nebojí sa ich. Obľubuje adrenalínové športy,  a tak môže posúvať svoje fyzické a psychické hranice. Dozvedeli sme sa, že príprava do vesmíru je dlhá, pretože v organizme prebiehajú drastické zmeny. Čas vo vesmíre je presne stanovený a človek si tam pripadá ako robot. Užíva si tam bezváhový stav, pohľad z výšky 350 až 400 km nad zemou či už na našu planétu, alebo pohľad do vesmíru a každá sekunda je niečo nové, neopakovateľné.
Kozmonautika a lietanie sú podľa neho nevyliečiteľná choroba, a ak by sa naskytla ďalšia možnosť,  rozhodne by o nej uvažoval.  Svoje vedomosti by určite rád odovzdal aj inému kozmonautovi, ak by takáto  možnosť bola.
Stretnutie so slovenským kozmonautom  zanechalo v našich žiakoch určite veľa a každý  z nich v kútiku svojej duše by v tej chvíli chcel prežiť to isté.
V záverečnej časti mali žiaci možnosť položiť vzácnej návšteve rôzne zaujímavé otázky. Po skončení diskusie bol čas na autogramiádu, či spoločnú fotografiu.
Táto metóda vzdelávania, kde majú žiaci možnosť stretnúť sa s priamym účastníkom nejakej významnej časti dejín, je výborným spestrením vyučovacieho procesu, preto stretnutie s Ing. Ivanom Bellom, ako účastníkom a spolutvorcom slovenských dejín letectva a kozmu,  bolo pre žiakov obohacujúcim a nezabudnuteľným zážitkom.
Ďakujeme!