Výlet 6.B triedy

Dňa 25.-27.5.2017 sa naša trieda vybrala na dlho očakávaný výlet do Varína. Cestovali sme vlakom. Po ubytovaní v „Škole ochrany prírody „ v dedinke Varín pri Žiline sme sa vybrali na turistickú vychádzku na hrad Strečno.
Strečno a okolie nás očarilo svojou krásou. Bola to krásna prechádzka spojená  s plavbou kompou cez rieku Váh. Hrad Strečno sa nám veľmi páčil. Vyšli sme až na vrchol hradu, odkiaľ sme mali krásny výhľad na celé okolie. Cestou späť sme si oddýchli v stredovekej dedinke Paseka. Paseka vyrástla v roku 2013 v podhradí hradu Strečno. Bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a tŕstie. V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny je ohnisko s grilom a studňou. Novovybudovaný prezentačný priestor v štýle amfiteátra s lavičkami slúži na ukážky remesiel a kultúrne vystúpenia. Drevené ihrisko s využitím motívov hradnej architektúry ponúka možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom.

Na druhý deň sme sa vybrali do Terchovej, kde začala naša túra do Jánošíkových dier. Jánošíkove Diery – sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov. Sprevádzala nás pani Ing. Miriam Balciarová pracovníčka pre environmentálnu výchovu v Národnom parku Malá Fatra. Počas túry po NCH Diery sme mali  viaceré aktivity ako napr. poznávanie stromov podľa listov, na lúke – pozorovanie rastlín a živočíchov.  Videli sme mäsožravé rastliny, horec, pri potoku záružlie močiarne a stretli sme aj salamandru škvrnitú. Zdolali sme rebríky i mostíky, prešli sme Dolné a Nové Diery. Naša túra pokračovala do Štefanovej, odkiaľ sme autobusom pokračovali do Terchovej a popri soche Jánošíka viedla naša cesta späť do Varína. Večer nás čakala chutná pizza v pizzerii „U babky“. Na tretí deň , keď pomaly končil náš výlet, sme sa  po raňajkách  ešte raz prešli po krásnej dedinke Varín na železničnú  stanicu odkiaľ sme odcestovali domov.

Na tento výlet budeme dlho spomínať.

Album s fotografiami nájdete TU!

Alexandra Pásztorová a Dominika Konečná