Turisticko – adrenalínový výlet 8.A

Košútka je moderné rekreačné stredisko s vysokým štandardom služieb a starostlivosťou o návštevníkov. Nachádza sa v pohorí Veporské vrchy 1,5 km od centra mesta Hriňová. Práve v malebnom lone podpolianskej  prírody žiaci 8.A triedy strávili 4 krásne dni školského výletu.

V deň príchodu sme vystúpili na vrch zjazdovej trati, odkiaľ sa nám naskytol nádherný panoramatický výhľad na okolitú prírodu horstva Poľana. V piatok dopoludnia sme absolvovali lanový park, ktorý sa nachádza nad lesným potôčikom na začiatku lesa. Košútka  ako jedno z mála stredísk v Strednej Európe sa pýši adrenalínovou atrakciou ZipWire  alebo inak povedané „zjazdom na kladke“.  A to rovno s najdlhšou dráhou na Slovensku! Dráha spája dve strany doliny Slanec,  má dĺžku 450 metrov a je nad dolinou vo výške až 37 metrov.  Túto dráhu sme absolvovali popoludní. Nebolo to jednoduché – na začiatku sme mali obrovské obavy o svoj život, ale  na konci sme boli nesmierne hrdí, že sme to dokázali!

V sobotu sme z hriňovských lazov vyšli na vodopád  Bystrô, ktorý je 23 metrov vysoký a nachádza sa na južnom svahu Poľany vo výške 1030 m n.m. Je jedným z najmohutnejších vodopádov vo vulkanitoch Západných Karpát. Výšku vodopádu sme preklenuli lezením po rebríkoch a pokračovali sme túrou cez les a lúky až k horskému hotelu Poľana, kde sme si dali obed. Stratovulkán Poľana (1 458 m n.m.) sa radí medzi najvyššie vyhasnuté sopky v Európe. Územie Poľany bolo vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť a zaradené do siete svetových biosférických rezervácií UNESCO (20360 ha). No blížiace sa mraky nám nedovolili vystúpiť až na vrch  Poľany, zo sedla Priehyba vo výške 1 273 m n.m. sme sa museli vrátiť.

K výletu patrili aj športové hry futbal a volejbal, ale aj grilovačka, opekačka a turnaj v kartovej hre. Veľkú radosť nám robila aj pani kuchárka, ktorá nám varila vynikajúco. Celému personálu penzióna Košútka za starostlivosť a ústretovosť ďakujeme.

Domov sme sa vrátili unavení, ale s krásnymi zážitkami.

Album s fotografiami nájdete TU!